Octiles
Octiles

Octiles (OM0244)

Marka : Foxmind
Fiyat : ₺106,17(KDV Dahil)

İçindekiler: Ahşap oyun tahtası, 18 adet sekizgen ahşap taş, 20 adet "renkli taş” (4 farklı renk ve her renkten 5 adet) bulunmaktadır. 

Oyuncu sayısı: 2 - 4

Oyunda hedef her oyuncunun kendi taşlarını başlangıç noktasından bitiş noktasına, yani karşısındaki rakip oyuncunun taşlarının bulunduğu alana getirmek. Bütün taşlarını bitiş noktalarına ilk getiren oyuncu oyunu kazanır.

Oyuna Hazırlık

1.Oyuncular renklerini seçerler. Oyuncular seçtikleri renklerin önünde otururlar. 2 kişilik formatta oyuncular karşı karşıya oturur.

2.Kaç renkli taş ile oynanacağına karar verilir. (2-3-4-5 vb.) Daha az taş daha az sürede oyunun bitmesi demektir.2 ya da 3 oyuncunun olduğu formatlarda 5 taş ile oynamak daha uygun olup 4 kişilik formatta 3 ya da 4 taş yeterlidir.

3.Eğer 5 taş ile oynanırsa başlangıç noktalarının hepsine taş yerleştirin. 5 taştan daha az taş ile oynanan oyunlarda mutlaka en sağ ve en sol başlangıç noktalarına taş yerleştirmek zorunludur. Diğer noktalara oyuncuların isteğine göre taş yerleştirilir. Taşlar noktalara yerleştirildikten sonra yeri değiştirilmez.

4.Şimdi sekizgen taşları boş tarafı üste gelecek şekilde ters çevirin. Sekizgen taşlardan birini boş olmayan tarafı üste gelecek şekilde oyun tahtasındaki dış bölümde yer alan boş daireye yerleştirin. Boş daireye yerleştirilen sekizgen taş "değiştirme taşı” olur. Diğer 17 sekizgen taşları boş kısmı üste gelecek şekilde oyun tahtasındaki sekizgen boşluklara yerleştirin.

5.Kimin ilk önce oynayacağına oyuncular karar verir.

Nasıl Oynanır?

Oyuna başlayan ilk oyuncu "değiştirme taşı” dediğimiz sekizgen taşı alır ve üstü kapalı olan taşlardan birisi ile değiştirir. İlk değiştirilen sekizgenlerin oyuncunun renkli taşlarının olduğu alana en yakın sekizgenler olması zorunludur. Oyuncunun dikkat etmesi gereken önemli bir kuralda değiştirme taşındaki yolların oyuncun renkli taşının oyun tahtasında bulunan karelere gidebilecek şekilde olmasıdır. 

Oyunda 16 tane kare vardır. Oyuncu sekizgeni değiştirir ve renkli taşını kendi yolu üzerinde bulunan karenin üstüne koyar. Böylece ilk oyuncunun hamlesi sona erer. İlk oyuncu değiştirdiği sekizgeni sıradaki oyuncuya vererek oyun devam eder. Diğer oyuncular da aynı şekilde hamleler yapar.

Kurallar:

1.Her turda sadece 1 taş hareket ettirebilirsiniz. Hareket ettirilen taş ya kare üzerindeki taş ya da başlangıç noktasında ki taş olmalıdır.

2.Taşların hareket edebileceği sekizgenin sizin hamleniz sırasında kullandığınız sekizgen olması gereklidir.

3.Taşlar sekizgen üzerinde duramaz, üst tarafı boş olan sekizgen üzerinden geçemez.

4.Bir taşın gideceği yol ya başlangıç noktası ya da boş karelerden birisi olmalıdır.

5.Taşlardan herhangi birisi bitiş noktasına ya başlangıç noktasına varırsa tur biter ve o taş dinlendirilmelidir.

6.Rakibin taşının bulunduğu karelere dokunulamaz.

7.Taşlarınızı başlangıç noktasına tekrar getiremez, sadece bitiş noktasına götürebilirsiniz.

8.Her hangi bir taşınız bitiş noktasına ulaştığında oyunun diğer bölümlerinde o taşı kullanamazsınız. Zaten hedef bütün taşları bitiş noktasına taşımak.

Etiketler
Octiles,