1

Oyun Çiti

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren çevrelerini keşfetmeye başlarlar. Bu keşif yenidoğan oldukları ilk 3 ay içerisinde yalnızca gözlem şeklinde olur. İlk üç ayın sonunda ise bebekler bazı fiziksel hareketleri bilinçli bir şekilde yapmaya başlar. Bu hareketler bebeklerin gelişimleri ile birlikte doğru orantılı olarak artış gösterir. 

Özelikle de tam bir keşif dönemi olan ilk 1 yaş boyunca ebeveynlerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bebekler keşfederek dünyayı öğrendikleri için güvenilir/tehlikeli kavramlarını ayırt edemezler. Buna bağlı olarak istemsizce tehlikeli durumlarla karşılaşabilirler. Ev ortamı dışarıdan bakıldığında güvenli olarak görülse de ev ortamında bulunan priz, küçük ve ağza atılabilecek aksesuarlar gibi parçalar bebekler için tehlike arz etmektedir. Bu tarz durumlardan bebekleri korumak ve daha güvenli bir ortamda oyun oynamalarını, vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla bebek koruma çiti kullanılmaktadır.

Bebekleri için oyun parkı satın almak isteyen ebeveynler ucuz oyun çiti arayışına girerler. Bu nedenle internet ve çeşitli ortamlarda oyun çiti fiyatları hakkında araştırma yaparlar. Ancak bebek oyun çeşitleri bir hayli fazladır. Bu nedenle net bir fiyat bilgisine ulaşmak pek mümkün değildir. Bebek oyun alanı fiyatları hakkında daha somut bir bilgiye ulaşmak isteyen kişilerin ilk olarak hangi çeşit oyun çitini tercih edeceklerine karar vermeleri ve bu karar doğrultusunda tercih yapmaları gerekmektedir.

Oyun Çiti Nedir?

Oyun çiti aynı zamanda oyun bahçesi olarak da bilinmektedir. Bu ürünler Bebeklerin özellikle de emekleme, dönme zamanları gibi ani hareketlerde bulundukları ve güvenli/ tehlikeli kavramlarını ayırt edemedikleri dönemlerde daha güvenli bir ortamda oyun oynamalarını sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. 

Oyun çitleri genel olarak puzzle benzeri birbirine geçmeli parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar sayesinde oyun çitleri kolayca büyütüp küçülmektedir. Aynı zamanda genel olarak yaşam alanı olarak kullanılan oturma odası, salon gibi ortamlarda kullanılan oyun çitlerinin kolayca sökülüp takılması da kullanıcılarına pratiklik sağlamaktadır. 

Oyun Çiti Modelleri Nelerdir?

Oyun çiti modelleri son derece çeşitlidir. Bu nedenle oyun çiti çeşitleri arasında tercih yapacak olan ebeveynlerin bu çitler hakkında bilgi sahibi olması da son derece önemlidir. Oyun parkı çitleri üretilen malzeme bakımından farklı olabilecekleri gibi renk ve kullanış açısından da farklılık gösterebilmektedirler. Yoğun olarak tercih edilen oyun çiti modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ahşap oyun çiti: Genel olarak bebek sağlığı açısından doğal malzemeden üretilmiş ürünler tercih etmeye dikkat eden ebeveynler tercihlerini ahşap oyun çiti modellerinden yana yapmaktadır. Ahşap oyun çiti modelleri genel olarak herhangi ek bir boya içermezler. Doğal ağaç vb. malzemelerden üretilmeleri sebebiyle içeriklerinde sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunmamaktadır.
 • Plastik oyun çiti: Plastik olarak üretilen plastik oyun çiti modelleri içerisinde de bebek sağlığına zarar verebilecek her türlü malzemeden uzak durulmakta ve gerekli testlerden geçirildikten sonra tüketiciye sunulmaktadırlar. Plastik oyun çitleri arasında yer alan pilsan oyun çiti modeli çokça tercih edilmektedir. Birbirinden renkli çitler şeklinde oluşturulan bu oyun alanı hem bebek hem çocuklar için idealdir.
 • Katlanabilir oyun alanı: Park yatak mantığında yapılan katlanabilir oyun alanları pratiklik açısından oldukça sevilmektedir. Çadır kumaşı benzeri kumaştan üretilen bu ürünler kolayca kurulmaktadır. Ayrıca toplandığında da az yer kaplaması sebebiyle evinde fazla alanı bulunmayan kişiler için ideal oyun alanları arasında yer almaktadırlar.
 

Oyun Çiti Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Oyun çitleri ev içi tehlikelerden bebekleri korumak adına anne ve babaların kurtarıcısı olmaktadır. Yalnızca ev ortamı değil çeşitli alanlarda bebekler için güvenli ortam oluşturmak için kullanılan bu oyun çitleri aynı zamanda bebek kafesi olarak da adlandırılmaktadır. Emekleyen bebekler için çit son derece fayda sağladığı gibi ilerleyen dönemler için de rahatça kullanılabilecek ürünler arasında yer almaktadır.

Oyun çitleri bebekler hareket kabiliyeti kazandığı dönemlerden itibaren 3-4 yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Ev ortamında çocuklar için özel bir oyun alanı oluşturmak amacıyla da kullanılabilen oyun çitleri oldukça kullanışlıdır. 

Oyun Çiti Ne İşe Yarar?

Birbirinden farklı modelde, renk ve çeşitte oyun çiti modeli bulunmaktadır. Bu çitler çıkıp takılabilir olması sebebiyle farklı amaçlar doğrultusunda kullanmak için oldukça ideal ürünlerdir. Bu nedenle oyun çitleri birçok farklı amaçla kullanılabilirler. Oyun çitlerinin hangi amaçlarla kullanılabileceği ve ne işe yaradığı şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebek oyun alanı olarak: Bebekler için uygun bir oyun alanı oluşturmak kendilerini daha güvende hissetmelerine ve oyuncaklarıyla daha fazla vakit geçirebilmelerine yardımcı olacaktır. Bu nedenle oyun çitleri bebek oyun alanı olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Bebeklere güvenli alan oluşturmak için: Özellikle de emeklemeye, sıralamaya yeni başlamış olan bebeklerin ilk ulaşabildikleri yerler olan prizler, onlar için tehlike arz etmektedir. Ayrıca bu dönemdeki çocuklar oldukça fazla düşerler. Bu düşmelerde masa kenarı gibi sivri alanların çevrelerinde bulunması tehlikeli olmaktadır. Bebeklere daha güvenli bir keşif alanı sunmak için oyun çitleri kullanılmaktadır.
 • Ev ortamının oyuncaklarla dağılmasını engellemek için: Bebeklerin oyuncakları ev ortamında bir hayli karışıklığa neden olabilmektedir. Bu karışıklığı önlemek adına evin içerisinde ayrı bir oyun alanı oluşturmak evin geri kalanının oyuncaklar ile dağılmasını engellemektedir. Bu nedenle evde uygun alanı bulunan birçok ebeveyn tarafından oyun çiti tercih edilmektedir.
 • Top havuzu olarak: Oyun çitleri küçük renkli toplarla doldurulduğu takdirde top havuzu olarak da kullanılmaktadırlar. Özellikle de anaokulları, oyun alanları gibi çeşitli noktalarda oyun çitlerinin bu amaçlarla kullanıldığını görmek mümkündür. Ayrıca ev ortamında top havuzu oluşturmak isteyen ebeveynler de bu yöntemi tercih etmektedirler.
 • Oyun parkı gibi alanlarda korumalık olarak: Alışveriş merkezi, kafe gibi alanlarda çocuklar için özel olarak oluşturulan oyun alanları bulunur. Bu alanları diğer kısımlardan ayırmak ve daha güvenli bir ortam oluşturmak için de oyun çitlerinden yararlanılmaktadır. 

Doğru Oyun Çiti Seçimi Nasıl Yapılır?

Oyun çitlerinin sağlamış olduğu faydalar sebebiyle birçok kullanıcı oyun çiti satın almak istemektedir. Ancak bu satın alma sırasında karşısına çıkan birçok farklı ürün çeşidi olması sebebiyle oyun çiti satın alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda kararsızlık yaşamaktadırlar. Oyun çitleri başka bir deyişle bebek güvenlik çiti satın almak isteyen ebeveynlerin seçimleri sırasında şu detaylara dikkat etmesi seçimlerinin daha tutarlı ve faydalı olmasına yardımcı olacaktır:

 • Uygun alanlar için uygun boyutlarda oyun çitleri tercih edilmelidir: Oyun çitleri kolayca büyüyüp küçülebilen ürünlerdir. Bunun için parçaları takıp çıkarılır. Eğer geniş bir alan için oyun çiti satın alınacaksa odanın genişliğine uygun sayıda çit parçası satın alınmalıdır.
 • Hangi malzeme tercih edilecek?: Oyun çitleri ahşap veya plastikten üretilebilmektedir. İlk olarak hangi malzemeden üretilmiş olan ürünün tercih edileceğine karar verilmelidir.
 • Pratiklik önemli mi?: Dar alanlarda kullanılmak üzere pratik ürünler idealdir. Bunun için katlanabilir oyun parkları tercih edilebilmektedir.
 • Ürün kaliteli malzemelerden üretilmiş olmalıdır: Satın alınacak ürün her türlü darbeye, çizilmeye karşı korunaklı olmalıdır. Böylece oyun çiti daha uzun süre kullanılabilir.
 • Bebek sağlığına zarar verebilecek hiçbir madde içermemeli: Özellikle de plastik ürünler içerik bakımından temiz olmalıdır. İçeriklerinde çocuk ve bebek sağlığına zararlı hiçbir madde olmadığına dair gerekli testlerden geçmiş olan ürünler satın alınmalıdır.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR