₺910,00 KDV Dahil
₺910,00 KDV Dahil
₺910,00 KDV Dahil
1 2 3 4 >

STEM Nedir?

Teknolojinin hayatın her noktasına entegre olmasıyla birlikte insanlar tarafından yeni bir yaşam biçimi kazanıldı. Bu yaşam biçimine bağlı olarak yeni alışkanlıklar, yeni normaller ve yeni bir eğitim sistemi ortaya çıktı. Aslında çok yeni olmasa da değeri yakın zamanda fark edilen stem ise bu eğitim sistemi içerisinde yer alıyor. 

STEM ismini duyan birçok kişi bu sistemin inceliklerini araştırmaya başlıyor. Çocuklara çok küçük yaşlarda gerçek kazanımlar ve beceriler kazanma imkânı sunan STEM, Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) olmak üzere 4 alanın kendi içerisinde harmanlanarak okul öncesi dönemden lisans üstü eğitimine kadar müfredat olarak öğrencilere sunulmasıdır. Gelişmiş Avrupa ülkelerinin benimsemiş olduğu STEM eğitim sistemi, ezbere dayalı eğitim sisteminden çok daha fazla artıyı beraberinde getirir.

STEM Oyuncaklarının Çocuklara Yararları Nelerdir?

Oyuncaklar çocuklar için kendi dünyalarına açılan kapının anahtarıdır. Bu kapının ardında özgürce kendilerini ifade edebildikleri bir dünya yer alır. Bu dünya içerisindeki oyuncaklar da onların hayal gücünü destekleyici niteliktedir. Küçük yaşlarda STEM oyuncaklarına sahip olan çocuklar, kendilerini en iyi ifade edebildikleri ve özgür hissettikleri oyun ortamında hem eğlenip hem de öğrenirler. 

STEM oyuncaklarının çocuklara sağlamış olduğu faydalar maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • STEM oyuncakları, çocukların daha okul öncesi çağlardan başlayarak 21. Yüzyıl becerilerini elde etmelerine olanak tanır.
 • Çocukları erken yaşlarda üreticiliğe sevk ederek Maker bireyler olmalarına imkân tanır.
 • Çocukların günlük hayatlarında karşılaşacakları problemler ile baş edebilmelerini sağlar.
 • Farklı açılardan düşünebilmeleri için beyin gelişimlerine katkı sağlar.
 • Stem oyuncakları tek yönlü olmaması sebebiyle çocukları yaratıcı düşünmeye, araştırmaya yönlendirir.
 • Mekanik blok oyuncak ve benzerleri ile çocuklar küçük yaşlardan üreten bireyler olmaya başlar.

STEM Oyuncak Seti Fiyatları?

Birbirinden farklı özelliklere sahip STEM oyuncak setleri iler karşılaşmak mümkündür. Örneğin ilkokul ve öncesi çağlardan başlayarak oynanabilen robotik kodlama seti çokça tercih edilen oyuncaklar arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı alanlara hitap eden bilim seti içerikleri ve çok daha fazla STEM oyuncak setleri içerisinde yer almaktadır. 

Setlerin bu denli çeşitli olması STEM oyuncaklarının fiyatlarının da değişken olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle STEM oyuncakları satın almak isteyen ve bu bağlamda araştırma yapan kişiler genel olarak oyuncakların fiyatları hakkında net bir bilgiye ulaşamazlar. Bu nedenle stem oyuncakları fiyatları hakkında daha net bir bilgiye ulaşabilmek için ilk olarak ne tür bir oyuncağın tercih edileceğine karar verilmeli ve bu oyuncak üzerinden fiyat araştırması yapılmalıdır. Böylece daha net rakamlara ulaşabilmek mümkün hale gelir.

STEM Oyuncakları Hangi Yaş Grubunda Kullanılır?

STEM oyuncakları çeşitli yaş gruplarına hitap edecek şekilde kategorize edilerek üretilmektedirler. Bu duruma bağlı olarak çocuklar okul öncesi dönemlerden başlayarak lise eğitimine kadar uzanan geniş bir yelpaze üzerinde kendi yaş gruplarına uygun üretilmiş olan oyuncaklarla karşılaşabilmektedir. Bu oyuncakların çok çeşitli olması çocukların farklı yaş gruplarında farklı oyuncak türlerini tercih etmelerine de imkân tanımaktadır.

Örneğin okul öncesi dönemde çokça tercih edilen okul öncesi kodlama oyunları daha basit kodlamalar şeklinde yürütülmektedir. Bu kodlama çocukların yaş seviyesinin de büyümesiyle giderek gelişmekte ve her seviye için uygun hale getirilmektedir. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar ise genel olarak Clementoni mekanik laboratuvarı gibi çocukların maker yönlerini destekleyecek STEM oyuncaklarını tercih etmektedir. Ayrıca ilkokul çağındaki çocuklar deney seti oyuncaklarını da çokça sevmektedir. Fen bilimlerini deneyimleyerek öğrenme imkânı veren ilkokul deney seti içerikleri hem eğlenceli hem öğreticidir. 

Çocuklar için bu denli eğlenceli bilim seti içeriklerinin olması, onların hem kaliteli vakit geçirmesine hem de çok küçük yaşlarda güvenli şartlar altında yeni deneyimler kazanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle STEM oyuncakları hem ebeveynler hem eğitimciler hem de çocuklar tarafından çokça sevilmektedir.

 

STEM Oyuncak Çeşitleri Nelerdir?

STEM eğitim sistemi çocukları tek tip olarak düşünmez. Her çocuğun kendine ait bir yetenek ve ilgi alanı vardır. Bu bağlamda çocukların yeni deneyimler edinerek kendi ilgi alanlarını küçük yaşlarda bulmasını ve bu ilgi alanları üzerinden kendilerini geliştirmelerini amaçlamaktadır. Bu nedenle içeriğinde birbirinden farklı kollar, bu kollara uygun olan içerikler yer almaktadır. Çocukların küçük yaşlarında STEM eğitim sistemi ile tanışmasını sağlayan STEM oyuncakları da bu nedenle oldukça çeşitlidir. Farklı ilgi alanlarına sahip çocukların kendi ilgi alanlarına uygun olan oyuncakları bulabilmesi için çeşitlendirilen stem oyuncak çeşitleri başlıca şu şekildedir:

 • Kodlama oyunu: Kodlama oyunları oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Küçük yaşlarda alınan kodlama eğitimi bireylerin ileri yaşlarında daha analitik düşünmelerine, olay ve durumlar arasındaki ilişkileri görerek sorunları ile daha iyi baş edebilmelerini sağlar. Buna bağlı olarak da çocuklara okul öncesi dönemden başlayarak kodlama eğitimi verilir. 
 • Bilim seti: Bilim setleri genel olarak ilkokul dönemindeki çocuklarda başlayıp lise dönemine kadar kullanılabilen içeriklere sahiptir. Bilim setlerinin birçok farklı alana hitap etmesi ise çocukların kendi ilgi alanlarına uygun bilim setini bulmasına katkı sağlamaktadır.
 • Mekanik laboratuvarı: Çocukların maker yani üretici yönlerini keşfetmelerini sağlayan mekanik laboratuvarı oyuncakları ile birbirinden farklı modellemeler üretmek mümkündür. Bu nedenle ilkokul, ortaokul ve lise dengi çocukların yanı sıra ilgi duyan yetişkinler de mekanik laboratuvarı oyuncaklarını tercih edebilmektedir.
 • Kimya seti: Kimyayı deneyimleyerek öğrenmeyi sağlayan kimya setleri içeriklerinde birçok farklı kategoriyi barındırırlar. Böylece sabun yapma setlerinden, kimya deneylerine kadar birçok alanda kimya seti bulunabilmektedir.
 • Mucit beyinler: Okul öncesi dönemdeki çocuklar için set halinde satılan mucit beyinler içerisinde robotik kodlamadan problem çözmeye kadar birçok etkinlik barındırır.
 • Deney kiti: Deneyler, çocuklar için gerekli güvenlik önlemleri alındığı takdirde hem eğlenceli hem de öğreticidir. STEM oyuncakları adı altında üretilen deney kiti ise çocuklar için son derece güvenli olmakla beraber yeni deneyimler edinerek teorik bilginin yanında pratik bilgiye ulaşmalarını sağlamaktadır. Bu da öğrenmelerini pekiştireceği için her çocuğun mutlaka deney kiti ile tanışması önerilmektedir.
 • Lego mekanik laboratuvarı: Küçük ve dönüşebilir parçaların bir araya getirilmesi ile oluşturulan lego mekanik laboratuvarı setleri çocuklardan ziyade yetişkinlerin de dikkatini çeken Stem oyuncak çeşitleri arasında yer almaktadır. Beyin fırtınası, takım çalışmasına yatkınlık gibi alanlara sağladığı fayda sebebiyle ebeveynler, eğitimciler ve çocuklar tarafından çok sevilen lego mekanik laboratuvarı ile her yaştan insan sınırları olmadan kendi modellemelerini yapabilir.
 • Stem matematik etkinlikleri: Matematik, STEM eğitimi içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Dışarıdan öyle görünmese de birçok STEM oyuncağı çocukların matematiğin eğlenceli yönleri ile tanışması için tasarlanmaktadır. Matematik yalnızca sayılardan ibaret değildir. Kodlama da bir matematiktir ve analitik düşünmeyi destekler. Bu nedenle STEM matematik etkinlikleri çocukların gelişimleri için hassas bir parçadır. İçerisinde geometri, fizik, kimya, mühendislik bulunan birçok stem oyuncağı aynı zamanda stem matematik etkinleri içerisinde de yer almaktadır. Çocukların yaratıcı düşünmesini, takım çalışmasına yatkın olarak kişilerarası etkili iletişim kurmasını sağlayan bu etkinlikler çocukların küçük yaşlarda kendi benliklerini erkenden bulmalarına olanak sağlar.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR