1

Anasınıfı Kitaplık Fiyatları?

Okul öncesi eğitim kurumları çocukların ailede başlayan eğitimlerinin ikinci aşamasıdır. Ayrıca evden ayrılışın ilk basamağı olması sebebiyle de oldukça önemli bir eğitim kurumudur. Burada çocuklar birey olma yolunda adımlarını atmaya başlarlar. Sosyalleşme becerileri elde ederler. Yaşıtları ile iletişim kurar hem akademik hem de sosyal açıdan büyüdüklerini hissederler. 

Okul öncesi kurumlarda çocukların kendilerini birey olarak hissedebilmeleri için kendi işlerini yapabilecekleri ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle anaokullarına seçilen materyaller çocukların kendi başlarına ihtiyaçlarını giderebilecekleri şekilde tasarlanır. Onların boylarına uygun olan sandalyeler, masalar, raflar ve kitaplıklar oldukça önemlidir. 

Çocukların kitaplarla yeni tanışma evresi olan bu dönemlerde kitapların erişilebilir olması son derece önemlidir. Bu nedenle anaokulu kitaplıkları çocuklara uygun şekilde tercih edilmeli ve konumlandırılmalıdır. Bu durumunun bilincinde olan eğitmenler ve yöneticiler anasınıfı kitaplık çeşitlerini araştırarak en uygun kitaplığı bulmak isterler. Bu araştırma kapsamında anaokulu kitaplık fiyatları da merak edilen unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak kitaplıkların modelleri, boyutları, üretim malzemeleri değiştikçe fiyatların da değişmesi sebebiyle kesin bir fiyat elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle araştırma sırasında net bir fiyat bilgisine ulaşılamaz.

Anasınıfı Kitaplık Modelleri Nelerdir?

Anaokullarında tercih edilen kitaplıklar oldukça önemlidir. Bu bağlamda üretilen anasınıfı kitaplık modelleri bir hayli fazladır. Bu çeşitlilik içerisinde tercih yapmak için öncelikle modelleri tanımak gerekir. 

Anasınıflarında en çok tercih edilen anasınıfı kitaplık modelleri şu şekildedir:

 • Montessori kitaplık raf: Montessori ürünler çocukların kendi işlerini kendi başlarına yapabilmelerine olanak tanıyacak şekilde tasarlanmaktadır. Montessori kitaplık raflar da bu bağlamda çocukların erişimlerine uygun şekilde konumlandırılan, karmaşadan uzak, ihtiyaca yönelik bir tasarıma sahiptir. Bu nedenle hem anaokullarında hem de çocuk odalarında en çok tercih edilen kitaplıklar arasında yer almaktadırlar. Ürün az yer kaplaması sebebiyle de dar alanlar için oldukça idealdir. 
 • Montessori bank kitaplık: Montessori bank kitaplıklar çocukların kitabı aldıktan sonra oturup okuyabileceği bir alan olarak tasarlanırlar. Genel olarak süngerli bir bank ve bu bankın altı ve çevresi kitaplık olarak tasarlanır. Böylece çocukların kitaplara erişimi oldukça kolay olur. Hem estetik bir görünüme sahip olması hem de bulunduğu ortamda bir okuma alanı yaratması sebebiyle tercih edilen kitaplıklar arasında yer almaktadır.
 • Montessori dolap kitaplık: Geniş kitap depolama alanına sahip olmak isteyen anaokulları tarafından tercih edilen montessori dolap kitaplıklar çocukların boylarında kapaksız dolap şeklinde üretilirler. İç kısmı istenildiği takdirde geniş olabilmesi sebebiyle fazla kitaba sahip sınıflar için ideal bir ürün olarak görülmektedir.
 • Kapaklı kitaplık: Montessori ürünleri haricinde tercih edilebilen bir diğer kitaplık türü ise kapaklı kitaplıklardır. Kapaklı kitaplıklar basit bir tasarıma sahip olmakla beraber genel olarak iki kapağa sahip olurlar. Bu kapaklar sayesinde kitapları muhafaza ederler. Ancak anaokulu gibi kitapların göz önünde ve dikkat çekici olması gereken noktalarda kullanımı için pek uygun değillerdir.

Anasınıfı Kitaplık Ölçüleri Nelerdir?

Okul öncesi kitaplık ölçüleri tercihe göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak ölçüleri ihtiyaca yönelik değişmesi sebebiyle net bir kitaplık ölçüsü bulunmamaktadır. Ancak genel olarak montessori kitaplık rafları 40 cm uzunluktan başlayıp 60 cm uzunluğa kadar çıkabilmektedir. Ayrıca özel yapımlarda bir duvarı kaplaması istendiğinde 80-90 cm uzunluklar da tercih edilebilmektedir. 

Genel olarak montessori kitaplık raflarının genişlik ve derinliği ise standart boyutlardadır. Çocukların kitapları rahatça alabilmesi amacıyla derinliği 10 cm, yüksekliği 10 cm olarak üretilmektedir. 

Anasınıfı Kitaplık Hangi Malzemeden Yapılmalıdır?

Anaokulları çocukların hem kendilerini hem de çevrelerini özgürce keşfedebildikleri eğitim kurumlarıdır. Bu nedenle bu eğitim kurumlarının iç dizaynı da çocukların keşifleri sırasında zarar görmeden hareket edebilmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlanmalıdır.

Anasınıfları tasarlanırken genel olarak belirli standartlar eşiğinde sınıf materyalleri yerleştirilir. Bu standartların içerisinde sınıfların boyutları de yer almaktadır. Sınıflar çocukların rahat edebileceği genişlikte olmalıdır. Ayrıca yaralanmalara ve olası kazalara sebebiyet verecek sivri uçlu keskin yüzeyler, köşeler de bulunmamalıdır. 

Okul öncesi eğitim kurumlarında sınıfın iç dizaynında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında sınıfta kullanılan materyallerin hangi malzemelerden üretildiği de yer almaktadır.

Çocukların en çok etkileşimde bulunduğu masa, sandalye, anaokulu kitaplık köşeleri gibi alanlarda kullanılan ürünler çocukların sağlığını tehlikeye atmayacak malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Bu bağlamda sınıflarda tercih edilmeye en uygun malzemelerin başında ahşap gelmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında tercih edilecek kitaplıkların da %100 doğal ahşap malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anasınıfı Kitaplık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anaokulları çocukların sosyalleştiği, çevresini keşfettiği ve günün büyük bir bölümünü geçirdiği alanlardır. Bu nedenle bu alanlarda tercih edilen her türlü materyalin çocuklara uygun olması son derece önemlidir. 

Çocukların anaokulları içerisinde en çok etkileşimde bulunduğu alanlardan biri olan anasınıfı kitaplık köşelerini oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kitaplıkların konumlandırılması: Anaokullarında sınıf içerisinde istasyonlar bulunmaktadır. Bu istasyonları doğru bir biçimde konumlandırmak hem sınıf içerisinin daha düzenli olmasını hem de çocukların herhangi bir kafa karışıklığı yaşamamasına katkı sağlar. Bu nedenle anasınıfı kitaplık seçerken sınıf içerisinde bulunan diğer istasyonlara engel olmayacak, kendi içerisinde bir okuma istasyonu oluşturabilecek türde kitaplıklar tercih edilmelidir.
 • Kitaplık çocukların boyuna uygun olmalı: Okul öncesi eğitim kurumlarında sınıf ortamı çocukların erişimlerine uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Kitaplıklar da çocukların kendi başlarına kitaplara erişimlerini sağlayacak şekilde onların boylarına uygun noktalara sabitlenmelidir. Uzun kitaplıklar çocukların erişimleri için uygun değildir. 
 • Sivri uçlu köşeler olmamalı: Sınıf ortamında sivri uçlu köşeler bulunması çocukların olası kaza ve yaralanmalarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle kitaplık tercih ederken sınıf ortamına uygun, oval köşeli kitaplıklar tercih edilmelidir.
 • Kitaplığın hangi malzemeden üretilmiş olduğu önemlidir: Anasınıflarına kitaplık tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise kitaplığın hangi malzemeden üretilmiş olduğudur. Kitaplıklar çocukların sağlığını riske atabilecek içeriğe sahip malzemelerden üretilmiş olmamalıdır. Aynı zamanda içeriği riskli boyalar da anaokulu kitaplıklarında kullanılmaması gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle tercih edilecek kitaplıkların %100 doğal malzemeden üretilmiş olmasına özen gösterilmelidir. 
 • Dikkat çekici bir tasarım tercih sebebidir: Çocukların hayal güçlerine hitap edecek tasarımlara sahip kitaplıklar okuma alışkanlıklarına, kitaplara olan ilgilerine de olumlu etkiler verecektir. Bu nedenle hem sınıfın daha estetik durmasını hem de çocuklar tarafından kitaplığın daha ilgi çekici olmasını sağlamak amacıyla farklı tasarımlara sahip kitaplıklar tercih edilebilir. Ağaç, ev gibi birçok farklı tasarıma sahip kitaplık bulmak mümkündür.
 • Çocuklara kitapları sevdirecek detaylar eklenebilir: Anasınıflarında bulunacak kitaplar çocukların seveceği detaylarla zenginleştirilerek çocukların ilgisini çekecek, sevecekleri hale getirilebilir. Böylece kitaplara olan ilgi de artırılmış olur. Bunun için kitaplığın yanına renkli rahat minderler eklemek, farklı bir atmosfer yaratmak en çok kullanılan yöntemler arasındadır. 
 • Güvenliği riske atacak kitaplıklar tercih edilmemelidir: Devrilme riski olan, yüksek kitaplıklar anaokulları için uygun değildir. Bu nedenle bu tarz kitaplıkların tercih edilmemesi, tercih edilecekse dahi sağlam bir şekilde duvara monte edilmesi gerekmektedir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR