Kalem Tutma Aparatı Fiyatları

Kalem tutma becerisi insanların temel olarak kazanmış olduğu beceriler arasında yer almaz. Kişinin büyüyüp gelişmesi ile birlikte ince motor kaslarının yeterli gelişimi göstermesinin kalem tutma becerisi üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Günlük ve akademik hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan kalem tutmayı çocuklara küçük yaşlarda öğretebilmek için ince motor kaslarını geliştirici egzersizler, oyunlar oynatılır. Bunlarla birlikte kalem tutmayı kolaylaştırmak amacı ile yardımcı aparatlar kullanılır. Bu aparatlara kalem tutma aparatı denilmektedir.

Kalem tutma aparatları birbirinden farklı renk ve çeşidine sahiptir. Bu da fiyat bakımından değişken bir ürün olmasına sebep olmaktadır. Kalem tutma aparatı fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak adına araştırma yapan kullanıcılar bu değişkenlik sebebiyle net bir bilgi sahibi olamamaktadır. Bu nedenle kalem tutacağı hakkında net fiyat bilgisi almak için ilk olarak hangi çeşitteki ürünün tercih edileceğini belirlemek gerekmektedir.

Kalem Tutma Aparatı Çeşitleri Nelerdir?

Kalem tutma aparatları yukarıda da bahsedildiği üzere birçok çeşide sahiptir. Bu çeşitler arasında hem kullanıcıların istekleri hem de estetik bakımdan dikkat çekicilik gözetilmiştir. Bu çeşitlilik sayesinde kalem tutma aparatları arasında tercih yapacak olan kullanıcılar kendileri için en uygun ürünü bulabilmektedirler. Kalem tutma aparatı çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Engelliler için kalem tutma aparatı: Kalem tutma konusunda engeli bulunan kişiler için tasarlanan kalem tutma aparatları bulunmaktadır. Bu aparatlar kişinin eline geçirilerek içerisine kalem yerleştirilir. Böylece kişi kalemi tutamasa dahi aparat sayesinde yazı yazma, resim çizme gibi işlemleri gerçekleştirebilir. Engelli bireylerin hayata katılması ve hayatını kolaylaştırması adına engelliler için tasarlanan kalem tutma aparatları çokça sevilmektedir.
  • Sol el kalem tutma aparatı: Toplumun büyük bir çoğunluğu sağ elini kullanmaktadır. Bu nedenle genel olarak kalem tutma aparatları ve diğer birçok ürün sağ elini kullanan kişilere uygun olarak üretilmektedir. Ancak bu toplumda sol elini kullanan kişilerin bulunmadığı anlamına gelmemektedir. Solak kişiler için üretilen kalem tutma aparatları da bulunmaktadır. Bu aparatlara sol el kalem tutma aparatı denmektedir. Solak kişilerin el yapısına uygun olarak üretilen bu ürünler kişilerin kalem tutma becerisi kazanmasını kolaylaştırmaktadır.
  • İlkokul kalem tutma aparatı: Kalem tutma aparatları içerisinde en çok tercih edilen çeşit şüphesiz ilkokul kalem tutma aparatlarıdır. Bu aparatlar özellikle de birinci sınıfa yeni başlayan ve yazı yazmayı yeni öğrenen öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Doğru kalem tutmayı ve bununla birlikte yazı yazmayı kolaylaştıran ilkokul kalem tutma aparatları ilkokullarda yoğun olarak tercih edilmektedir.
  • Mini pencil grip kalem tutamağı: Diğer kalem tutma aparatlarından daha küçük bir yapıya sahip olan mini pencil grip kalem tutamağı da kullanıcıları tarafından çokça sevilen ürünler arasında yer almaktadır. Ürünün hem farklı renk hem de model çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle son derece estetik bir görünüme sahip olması da ürünü tercih sebebi yapmaktadır.
 

Kalem Tutma Aparatı Nasıl Kullanılır?

Kalem tutma aparatları genel olarak bir eğitmen gözetiminde öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle eğitmenler öğrencilere kalem tutucu kullanım şekillerini uygulamalı şekilde gösterebilmektedirler. 

Kalem tutma aparatı parmak koyma bölümlerinden ve kaleme geçecek halkadan oluşmaktadır. Kullanım için ilk olarak kalem tutma aparatının halkasına kullanılacak kalem takılır. Daha sonrasında kalem tutma aparatı kalemi tutmanın uygun olacağı seviyeye getirilerek sabitlenir. Kalem tutma aparatı kullanım için hazır olduğu takdirde parmaklar uygun noktalara konularak doğru bir kalem tutuş şekli alınması sağlanır. Böylelikle kalem tutma aparatı doğru bir şekilde kullanılmış olur.

Kalem Tutma Aparatı Ne İşe Yarar?

Kalem tutma aparatlarının isminden de anlaşılacağı üzere doğru kalem tutma aparatı olarak kullanılmaktadırlar. Özellikle de kalemle yeni tanışan küçük yaş grubunun kalem kullanmaya hızlı adapte olup doğru kalem tutma şeklini daha kolay bir şekilde öğrenebilmesine olanak tanıması sebebiyle kalem tutma aparatları çokça tercih edilmektedir.

Bunların yanında engelli bireylerin kullanımına uygun olan kalem tutma aparatları da bulunmaktadır. Kalemi tutmada zorluk yaşayan, fiziksel sebeplerden ötürü kalemi tam kavrayamayan kişiler tarafından tercih edilen bu aparatlar da engelli bireylerin kalem tutabilmesine, yazı yazıp resim çizebilmesine yardımcı olmaktadır.

Kalem tutma aparatları okul öncesi dönemde de tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Okul öncesi dönemde verilen eğitimlerden biri olan temel kalem tutma eğitimi sırasında kalem tutma konusunda güçlük çeken, bu duruma bağlı olarak resim çizmede ve kalem kullanmada zorlanan çocuklara eğitmenleri tarafından kalem tutma aparatları önerilmektedir. Bu aparatlar okul öncesi dönemdeki çocukların da kalemi kolayca doğru bir şekilde tutabilmesini sağlamaktadır.

Kalem Tutma Aparatı Faydalı mıdır?

Hem günlük hayatın hem de akademik hayatın ayrılmaz parçaları arasında şüphesiz yazı yazma ve okuma yer almaktadır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren bu becerinin kazanılması oldukça önem taşımaktadır. Ancak herkes kalem tutma konusunu kolayca kavrayamayabilir. Bu bir eksiklik değildir. Yalnızca kalemi doğru bir şekilde tutabilmek için bazı yardımlara ve zamana ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle kalem tutma aparatı son derece faydalıdır.

Bazı insanlar kalem tutmayı doğru bir şekilde bilse dahi yazı yazma esnasında kalemi fazlaca sıkarak parmaklarına zarar verebilmektedirler. Bu kişilerin de yazı yazarken parmak koruyucu olarak kalem tutma aparatlarını kullanmaları faydalı olmaktadır.

Eğitimin ilk olarak başladığı nokta okul öncesi dönemdir. Bu dönem içerisinde doğru kalem tutma konusunda çocuğu yoracak bir zorluk yaşanması ileriye dönük yazı yazma, resim çizme gibi konularda soğukluk yaşamasına da neden olabilir. Buna bağlı olarak çocuğun resim çizmeye yeteneği varsa dahi yaşamış olduğu olumsuzluk sebebiyle bu yeteneğinin üzerine gidemeyebilir. Bu nedenle çocukların kalem tutma becerisini kolaylıkla kazanması için kalem tutma aparatlarının kullanılması son derece fayda sağlamaktadır. Çocukta bir travmaya neden olmadan kalem tutma becerisi kazandıran kalem tutma aparatları eğitmenler tarafından önerilmektedir.

Kalem Tutma Aparatını Kimler Kullanır?

Kalem tutma aparatları diğer bir deyişle düzgün kalem tutma aparatı olarak bilinmektedirler. Bu aparatları doğru kalem tutma konusunda güçlük çeken herkes kullanabilmektedir. Kalem tutma aparatını kimler kullanır? Sorusu maddeler halinde şu şekilde açıklanabilir:

  • İlkokul ve okul öncesi öğrencileri: Kalem tutamaçlarını en çok kullanan kategori yazı yazmayla ilk kez tanışan okul öncesi ve ilkokul öğrencileridir. Tutamaçlar bu öğrencilere çokça kolaylık sağlamaktadır.
  • Engelli bireyler: Kalem tutma konusunda fiziksel engeli bulunan kişilerin kalem tutmasını sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir.
  • Yazı yazma esnasında kalemi fazla sıkan kişiler: Kalemi fazla sıkma sonucunda parmaklarına istemsiz zarar veren kişiler tarafından kullanılmaktadır.
  • Kalemi istemsizce çok yukarıdan veya çok aşağıdan tutan kişiler: Kalemi istemsiz olarak çok yukarıdan veya çok aşağıdan tutmak yazı yazma esnasında daha fazla yorulmaya sebep olmaktadır. Bu nedenle bu kişiler tarafından da tercih edilmektedir.
  • Yazı yazarken daha konforlu olmak isteyen kişiler: Kalem tutma aparatları genel olarak yumuşak, silikon benzeri materyallerden üretilirler. Bu nedenle ele zarar vermeden konforlu bir tutmanın olmasını sağlarlar. Yazı yazarken rahat ve konforlu hissetmek isteyen bazı kişiler de bu aparatları tercih edebilmektedir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR