1 2 3 >

Zekâ Kartı

Bebeklerin duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal alanlardaki gelişimi anne karnında başlamaktadır. Anne karnında duymaya ve hissetmeye başlayan bebeklerin beyin gelişimi de bu yönlü olmaktadır. Bebek doğduğu andan itibaren hızlı öğrenir ve çabuk kavrar. Bu nedenle bebeklerin zekâ gelişimlerini desteklemek ve en iyi seviyelere çıkarmak ebeveynler için önemli bir konudur. Bebeğin ilk 6 ayı zekâ gelişiminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Zekâ gelişimini destekleyen uyaranların bebeğe sunulması gerekmektedir. Bebekler ilk yıllarında her şeyi oyun ile öğrenmektedir. Bu nedenle sunulan materyaller oyun ile sunulmaktadır. Zekâ kartları bebeklerin öğrenme ve zekâ gelişimi için değerli bir materyaldir. Zekâ kartları Human Potential (IAHP), Glenn Doman ve Makoto Shichida önderliğinde başlatılmış bir erken ev eğitimi yöntemidir. Zekâ kartlarında bulunan görsel öğeler ve bulunan öğeyi telaffuz ederek bebeğe göstermek işitsel, duyusal ve görsel anlamda zekâ gelişimine katkıda bulunmaktadır. 

Zekâ kartlarında sıklıkla bebeğin ilgisini çekecek görseller kullanılmaktadır ve günlük hayatta karşısına çıkan nesneler bulunmaktadır. Bu sayede yaşadığı hayatı daha kolay kavrayabilmektedir. Bebeğin karnının tok ve rahat olduğu bir zaman diliminde karşıya alarak oturtulmalıdır. Zekâ kartından bulunan kelime anlaşılır bir şekilde ve tane tane söylenerek aynı zamanda resim gösterilmelidir. 

Her gün birkaç adet kelime seçilerek bu tekrarlanabilir. Kartları bebeğe sunarken dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin odaklanma süresidir. İlk aylarda odaklanma süresi çok kısa olurken ilerleyen aylarda bu uzamaya başlamaktadır.

Zekâ Kartları Fiyatları?

Bebek doğduğundan itibaren ebeveynler için ondan daha değerli bir şey olmamaktadır. Her detayıyla özenle ilgilenen ebeveynler bebeklerin zekâ gelişimi konusunda da oldukça özenli davranmaktadır. Zekâ kartları da bebek beyin gelişimi için ebeveynlerin tercih ettiği etkili bir materyaldir. Bebek zekâ kartları fiyatları hemen herkesin alabileceği konumdadır. Fiyatı az olan bu kartlar bebek beyin gelişimi için oldukça etkilidir. 

Zekâ kartlarının fiyatını etkileyen faktörler bulunmaktadır. Zekâ kartında kullanılan görsellerin kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca zekâ kartını hazırlayan kişilerin işlerinde uzman olması zekâ kartının bebek beyin gelişimine uygun olmasını sağlamaktadır. Bazı zekâ kartları tek dilden bazı zekâ kartları ise çoklu dilden oluşmaktadır. Bu durumda zekâ kartlarının fiyatını etkilemektedir. Zekâ kartları bebeğimin ilk zekâ kartları veya ilk puzzlem şeklinde satılabilmektedir.

Zekâ Geliştirici Kartlar Özellikleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bebekler zekâ gelişimini 6 yaşında tamamlamaktadır. 6 yaşına gelene kadar bebeğin zekâ gelişimi için ne kadar faydalı aktivite varsa yapılması gerekmektedir. Yapılan bu aktiviteler sonucunda bebeğin işitsel, duyusal, fiziksel ve sosyal alandaki becerileri gelişmektedir. Zekâ geliştirici kartların en önemli özelliği öğretilecek olan kelimenin görselle desteklenerek bebeğe sunulması ve en iyi şekilde kavramasını sağlamaktır.

Zekâ kartlarını ilk aylarda günde üç kere 1-2 kere pratik yapılması şeklinde kullanmak yeterli olmaktadır. İlk 6 ayda bebeklerin görüşü çok iyi olmadığı kartları bebeğe yakın tutarak göstermek faydalı olacaktır. Her gün düzenli şekilde yapılan bu aktivite zamanla bebeğin öğrenmesini geliştirecek ve odaklanma süresini uzatacaktır. 

Zekâ kartlarını kullanırken bebeğin bir oyunmuş şeklinde yaklaşılmalı ve gülümsenmelidir. Bebeğin keyif aldığından emin olunmalıdır. Bebek sıkıldığı zaman dikkatini toplaması için süre verilmelidir. Kesinlikle zoraki bir şekilde öğretme yapılmamalıdır. Zekâ kartlarının yanında ilk parmak kuklalarım gibi eğitim ve oyunlarda bebekler için faydalıdır.

Zekâ Kartları Çeşitleri Nelerdir?

Bebek zekâ kartları bebeklerin çeşitli alanlarda zekâ gelişimi için kullanılmaktadır. Her dönemdeki bebek farklı becerilere sahiptir ve farklı öğrenme yönetimi gerekmektedir. Bu nedenle zekâ kartları da geniş bir yelpazeye sahiptir. Zekâ kartları çeşitlerini şe şekilde belirtmek mümkündür;

 • Bebek zekâ kartları,
 • Eğitici kartlar,
 • 0-12 ay zekâ kartları,
 • Yeni doğan kartları,
 • Hafıza ve eşleştirme kartları,
 • Bak diz boz kartları,
 • Tamamlama kartları
 • Çek öğren kartları,
 • Bebekler için siyah beyaz kartlar,
 • Dokun hisset tanı kartları,
 • Uyarım kartları.

Her bir kart bebeği farklı alanlarda geliştirmektedir ve ilgisini çekmektedir. Zekâ kartlarının geçiş aralığı şu şekilde olmalıdır;

 • 0-8 ay aralığında: Bu dönemde kullanılacak olan zekâ kartları siyah beyazdır. Bebeklerin görme yetisi tam anlamıyla gelişmediği için siyah beyaz kartlar kullanmak faydalı olacaktır. 8. aya kadar her gün düzenli bu setler çalışmak gerekmektedir.
 • 8-15 ay aralığında: Bebeğin görme yetisi geliştiği için artık siyah beyaz kartları kullanmamalı yerine renkli kartlar alınmalıdır. Bir şeyleri daha iyi kavrayan bebek için kartlar üzerinden ilgi çekici resimlerin olması beyin gelişimi açısından önemlidir.

Zekâ Geliştirici Kartların Faydaları Nelerdir?

Zekâ kartlar ne işe yarar veya zekâ kartları faydalı mı? sorusu ebeveynler tarafından sıkça sorulmaktadır. Zekâ kartlarının amacı 0-48 ay aralığındaki bebeklerin sol beyninde bir kelime dağarcığı oluşturmaktır. Zekâ geliştirici kartların faydaları şu şekildedir;

 • Yapılan araştırmalar bebeklerin erken aylarda gördükleri uyarıcıların zekâ gelişimlerini olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. Zekâ kartları seansları da bebekte ilk aydan itibaren uygulanmaya başlanmalı ve zekâ gelişimi desteklenmelidir.
 • Zekâ kartları her ay için farklı olmaktadır. Bu sayede bebeğin zekâ gelişimi doğru ilerlemektedir. Zamanında öğretilen bilgiler bebeğin zekâ gelişimi için oldukça önemlidir.
 • 1-6 ay arası bebekler için siyah beyaz zekâ kartları kullanırken 6 aydan sonrası bebekler için renkli zekâ kartları kullanılmaktadır. Bu durumda bebeklerin zekâ gelişimi açısından olumlu etkiler yaratmaktadır.
 • Bebekler zekâ kartlarıyla oynarken sadece zekâ gelişimi sağlamaz aynı zamanda psikomotor gelişimini de olumlu etkiler. Zekâ kartlarıyla birlikte ebeveynleriyle zaman geçiren bebekler anne babalarıyla arasında daha güçlü bir bağ kurar.
 • Zekâ kartlarındaki görsellerin anlatımıyla birlikte bebeğin dil gelişimine de olumlu katkı sağlanmış olmaktadır.
 • Zekâ kartlarıyla sürekli çalışan bebeklerin beyin hücrelerinde nöronlar arası iletişim daha hızlı ve gelişmiş olmaktadır.
 • Zekâ kartlarıyla zaman geçiren bebeklerin dikkat ve odaklanma becerileri gelişir ve süresi artar.
 • Zekâ kartları down sendromu gibi çeşitli genetik hastalık veya otizm gibi hastalıklarda erken ev eğitimi için uzman onaylıdır.

Zekâ kartlarının faydalarını anında görmek mümkün değildir. Böyle bir beklenti içinde olmak bebeği strese sokabilir. Bebek 48 aylık olana kadar zekâ kartlarıyla her gün çalışma yapılmalıdır.48 aydan sonra bebekte ki değişimleri ve gelişimleri fark etmek mümkün olacaktır.

Zekâ Geliştirici Kart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zekâ geliştirici kart alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi bebeğin ay grubuna uygun zekâ kartı almaktadır. Her aylıkta bebek farklı bir gelişim gösterir ve farklı ihtiyaçları doğar bu nedenle ona uygun kartları almak gelişimi açısından olumlu sonuçlar vermektedir. Zekâ geliştirici kart alırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır bunlar;

 • Uzman onaylı olması: Bebekler için en faydalı olan kelimelerin seçilmesi ve hazırlanması için uzmanların çalışmayı onaylaması gerekmektedir.
 • Gerçek görseller kullanılması: Bebek için görsel algı oldukça önemlidir. Bebeğin görseli doğru algılaması ve öğrenebilmesi için yüksek çözünürlük kullanılması gerekmektedir.
 • Çok dilli eğitim: Zekâ kartlarında iki adet dilin bulunması bebeğin dil öğrenimini desteklemektedir. Bu sayede bebek ilk aylardan itibaren iki dille büyüyerek ikisini de konuşma yetisine sahip olabilmektedir.
 


  
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR