Kırkpabuç Eşleştirelim Şekiller
Kırkpabuç Eşleştirelim Şekiller

Kırkpabuç Eşleştirelim Şekiller (OM2614)

Fiyat : ₺54,50(KDV Dahil)

Kırkpabuç Eşleştirelim Şekiller

EŞLEŞTİRELİM ŞEKİLLER TÜRKÇE

Oyun özellikleri : 
Oyun 20x20 cm ölçülerinde 4 büyük kart, 
5,6x5,6 cm ölçülerinde 36 küçük karttan oluşmaktadır. 
Oyuncu Sayısı : 2-4  
Yaş Grubu : 4+

Oyunun oynanışı :
Bu oyun için masa ya da yer gibi düz bir alana gereksinim vardır. Oyun oynama sırasını belirlemek için sayışma yapılır. Her çocuk oyun kutusunda üzerinde şekiller bulunan büyük kartlardan bir tane çeker. Küçük kartlar tamamı yere ters olarak üst üste gelecek şekilde kule biçiminde dizilir. Birinci sırada oyuna başlayacak olan çocuk yerdeki ters duran kartların en üstünde duranını çeker. Çektiği şeklin ne olduğunu arkadaşlarına göstererek söyler. Elindeki büyük kartta o şeklin aynısı var ise üzerine koyar. Yok ise ters çevrili oyun kartlarının en altına yerleştirir. Bu şekilde sıra ile tüm çocuklar aynı işlemi tekrar eder. Elindeki büyük kartı ilk önce tamamlayan çocuk oyunu kazanır. Çocukların tamamı kartlarını bitirinceye kadar oyun devam eder. Bu oyun tek çocukla oynanabileceği gibi oynayan çocuk sayısına göre bir çocuğa düşen büyük kart sayısı birden fazla olacak şekilde de oynanabilir.  Burada dikkat edilecek nokta öncelikle çocukların tek büyük kart ile yeterli deneyimi kazandıktan sonra kart sayısının arttırılmasıdır.

Psikomotor Gelişim
Ters çevirip üst üste dizme ve küçük karttaki şekli, elindeki büyük karta, aynısının üzerine yerleştirme işlemi sırasında el göz koordinasyonu ve küçük kas motor becerileri gelişir.

Sosyal - Duygusal Gelişim
Birden fazla çocukla oynandığında sırasını bekleme becerisi gelişir. Grup halinde çalışma ve oyunu tamamladığındaki  başarma duygusu kendine olan güvenini arttırır.

Dil Gelişimi
Yerden çektiği şeklin adını söyleme işlemi sırasında  bilmediği kavramlar varsa öğrenerek kelime hazinesi gelişir. Uygun kelimeyi doğru yerde kullanarak düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade edebilme becerisi desteklenir.

 

 

Bilişsel Gelişim
Aynı şekilleri birbirlerinin üzerine yerleştirerek eşleştirme becerisi gelişir. Bu işlem sırasında ise dikkat gelişimi desteklenir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR