Troia Dizisi (OM7039)

Fiyat : ₺29,90(KDV Dahil)

Sevgili Anne-Baba ve Eğitimciler,

       Her şey Çanakkale ve o yörede oturan küçük çocukların kocaman bir tahta at görerek büyüyecek oldukları düşüncesiyle başladı. Bu tahta At’la ilgili küçük çocuklardan gelecek soruları yanıtlamak, At’ı onlara tanıtmak, ardındaki ünlü Troia Destanı’nı anlatmak gerekir diyerek yola çıktık.

       Troia Destanı’ndaki krallar, prensler, kraliçeler masallara alışık çocuklar için yabancı değil. Fakat, ya o aldatmalar, şiddet, öldürmeler, yağmalamalar? Çocukların dünyasını bunlarla kirletmenin, ruhsal gelişimlerini sarsmanın, bir dolu yabancı isimle akıllarını karıştırmanın ve henüz kavrayamayacakları bilgilerle onları şaşkına çevirmenin doğru olmadığını da biliyorduk. Bunun için Troia Destanı’nı okul öncesi dönem çocuklarının gelişim düzeyine en uygun, en doğru şekilde anlatabilmek amacıyla Troia Projesi’ni geliştirdik. Proje, 2008-2009 Eğitim- Öğretim yılı süresince Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çocuklar Evi’nde eğitim gören çocuklar öğretmenleri ve aileleri eşliğinde, Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Aktan Acar’ın Eğitim Danışmanlığı‘nda uygulandı.

       Proje kapsamında yazılan beş kitabın metinleri, Çocuklar Evi’nin yanı sıra farklı sosyo-ekonomik ve kültürel düzeydeki çocukların devam ettikleri farklı eğitim ortamlarında da paylaşıldı. Kitapların her birinde yer alan yeni kavramlar, pekiştirici etkinliklerle desteklendi. Ardından çocuklardan ve öğretmenlerinden alınan dönütler doğrultusunda kitap metinleri yeniden gözden geçirildi. Daha sonra, Proje’ye katılan çocuklar Troia Kazı Alanı’na götürüldü. Bu geziden edindikleri izlenimlere, kendilerine okunan kitap metinlerinden öğrendiklerini de ekleyerek resimler yaptılar. Çocukların özgün yorumlarını katarak anlattıkları Troia Destanı’nı öğretmenleri kaleme aldı. Yaptıkları resimler ve anlattıklarıyla oluşturulan kitaplar, 10 Ağustos 2009’da Çanakkale Belediyesi 46. Troia Festivali’nin açılış gününde Çanakkale Troia Tübingen Vakfı M. Osman Korfmann Kütüphanesi’nde sergilendi.

       Bunca emekten sonra, onca çocuğun, öğretmenin, uzmanın, ailenin ve bir çocuk kitapları yazarının ortak çalışmasına kalıcılık kazandırmak istedik. Bundan sonraki kuşaklar da, coğrafyamızda önemli bir yeri olan Troia’nın geçmişiyle daha küçük bir çocukken tanışsın istedik. Elinizdeki kitaplar bunun için resimlenip yayınlandı.

Etiketler
Troia, Troia Dizisi, Dizisi,