Sanatla Kendimi Keşfediyorum
Sanatla Kendimi Keşfediyorum
Sanatla Kendimi Keşfediyorum
Sanatla Kendimi Keşfediyorum
Sanatla Kendimi Keşfediyorum

Sanatla Kendimi Keşfediyorum (OM2777)

Fiyat : ₺250,00
Günümüzde büyük kentlerde yaşayan birçok çocuk, ne yazık ki kapalı mekanlarda yaşama durumunda kalabilmektedir. Kapalı mekanlar içerisinde yaşama durumunda kalan bu çocuklar, ilgi alanlarına hitap eden uğraş alanları bulamadıklarından dolayı, zaman zaman kendileri ile ilgilenen yetişkinlere karşı sorun davranışlar

sergileyebilmekte ve sıkıntılar çıkarabilmektedir. Çocukları 0-7/8 yaş aralığında olan birçok ebeveyn, çocukları ile ev içerisinde yapabilecekleri, verimli zaman geçirilebilecekleri ve çocuklarının da hoşlanabileceği bir sanatsal etkinlik bulmakta zorlandıklarından bahsetmektedir. Aynı şekilde; okul öncesi dönem çocukları veya özel gereksinimli bireylerle çalışan eğitimciler de, eğitimsel değeri yüksek, öğretimin etkili yapılabildiği,

bilgide kalıcılığın sağlanabildiği, birçok duyu organına hitap edebilen, birçok disiplin alanı ile bağdaşabilen, gelişim alanlarının tamamının desteklenebildiği, oyun ve eğlencenin yer alabildiği, sanatsal donanımların yapılandırılabildiği ve desteklenebildiği bir sanatsal etkinlik bulmakta zorlandıklarını dile getirmektedir.

Bu kitap, yukarıda belirtilen gereklilik ve temel ihtiyaçtan dolayı hazırlanmıştır. Bu amaçla, alanda çalışan eğitimciler, rehabilitasyon kadrosu (özel eğitim öğretmeni, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, … vb.) ve ebeveynlerle görüşülmüş, kitapta yer alan uygulama çalışmalarını çocukları, öğrencileri, hastaları ile yapmaları istenmiş ve kendi alanlarına ilişkin konuyu ele alarak detaylı bir şekilde eleştirmeleri rica edilmiştir. Bu doğrultuda; elde edilen bilgiler ve konuya ilişkin getirilen öneriler incelenmiş ve bu kitabın her aşamasına özenle yansıtılmıştır.

Elde edilen bilgiler ve konuya ilişkin getirilen önerilerde, ağırlıklı olarak erken gelişim dönemindeki çocukların ele alınması, konuya disiplinler arası yaklaşılması, görsel sanatlar ve görsel sanatlar eğitimi terminolojisinin fotoğraflarla somutlaştırılması, uygulama basamaklarının sistematik olarak fotoğraflarla aşamalandırılması ve somutlaştırılmasına yönelik gereklilik ve konuya ilişkin mevcut ihtiyaç vurgulanmıştır.

Bu nedenle;

bu kitap, erken gelişim dönemindeki tüm çocuklar düşünülerek oluşturulmuştur.

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra; erken gelişim dönemindeki bir çocuğun, parmaklarını, el ve kollarını etkili ve amaca yönelik kullanabilmesi için kas yapısının ve gücünün işlem yapabilmesine yardımcı olacak şekilde gelişmiş olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Hamur ve kil çalışmaları bu yapının gelişmesine doğrudan etki eden çalışmalardır. Hamur ve kil çalışmaları çocuğun sadece devinsel (psiko-motor) becerilerine değil; aynı zamanda

öz-bakım, günlük yaşam, bilişsel, dil ve konuşma alanlarındaki günlük yaşam becerileri (beceri); iletişim, çalışma, kişisel ve sosyal alanlardaki sosyal yaşam becerileri (davranış)’ne de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Hamur ve kil çalışmalarının okul öncesi çocuğun eğitimine sağladığı bu eşsiz katkının bilincinden hareketle bu kitapta, hamur ve kil çalışmalarının çocuğun gelişimine sağladığı temel katkı ortaya konulmaya çalışılmıştır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR