Reversi
Reversi

Orjinal Reversi 6+Yaş (OM0287)

Marka : Foxmind
Fiyat : ₺83,69(KDV Dahil)

 

Reversi 5 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için 2 kişilik bir strateji oyunudur. Oyunun taşlarının bir tarafı siyah bir tarafı ise beyazdır ve oyunun amacı rakip oyuncunun rengindeki taşları ele geçirmektir. (Eğer siz taşların siyah tarafı ile oynuyorsunuz rakip oyuncu beyaz tarafı ile oynuyor demektir bu durumda maksimum beyaz taşın ele geçirilmesi gerekmektedir.)

Reversi Strateji Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun başında siyah taşlar ile kimin, beyaz taşlar ile kimin oynayacağına karar verilir.

Oyun tablasının ortasına 2 siyah 2 beyaz taş konur.

Sıradaki oyuncu hamle yaptığında kendi rengi üste gelecek şekilde taşını oyun alanına koymalıdır. Bunu yaparken çapraz, dikey ya da yatay biçimde rakip oyuncunun minimum bir taşının alanda kendi başka taşı ile ortasında kalacak şekilde koymalıdır. Bu durumda kendi taşları arasında kalan rakip taş ya da taşları ters çevirerek ele geçirmiş olur. Ele geçirilen taşlar ters çevrildiğinde rengi değişir bu durumda hamleyi yapan oyuncunun oyun alanında taşı artmış olur.

Eğer sıradaki oyuncu rakip oyuncunun minimum bir taşını kendi taşlarının ortasında kalacak şekilde ele geçiremiyorsa yani hamle yapamıyorsa, oyun sıradaki oyuncuya geçer.

Her iki oyuncu da hamle yapamayacak duruma geldiğinde ya da oyun alanındaki tüm kareler dolduğunda oyun biter ve oyun alanında kendi renginde en çok taşı olan oyunu kazanır.

Oyunda kazanmak için yapılması gereken en önemli hamle 4 köşeye kendi taşlarınızı yerleştirmektir. Ne kadar çok köşeniz varsa kazanma şansınız o kadar yükselir. Ancak bu dört köşeyi alan oyunu mutlaka kazanır anlamına gelmez. Köşeye taş yerleştirmek için ilk hamleden itibaren hazırlık hamlelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Hazırlık hamleleri her oyuncu için farklı tekniklerle yapılsa da genel olarak ortadaki 16 kareyi taşırmadan taş yerleştirmeye başlanır. Bu karelere taş yerleştirdikten sonra köşeleri rakibe vermemek için yapılması gereken en önemli şey köşe karelerin komşu karelerine mümkün olduğu kadar taş koymamaktır.

İçindekiler: 64 adet çift tara­flı taş, 1 adet oyun alanı, 2 adet koruma kabı ve kullanma kılavuzu vardır.