Meyvelerle  Sayalım
Meyvelerle  Sayalım
Meyvelerle  Sayalım

Meyvelerle Sayalım (OM3238)

Fiyat : ₺54,50(KDV Dahil)
Oyunun oynanışı :
Kutunun içerisinde bulunan 10 farklı meyve resimlerinden birer tane alıp yere ters çevrilir.
Daha sonra oyunu oynama sırasını belirlemek amacıyla sayışılır ve oynayacak kişi sayısına göre bu tekrarlanarak herkesin sırası belirlenir.
İlk oyuncu yerdeki ters çevrili kartlardan bir tanesini çeker.
Hangi meyveyi çekti ise onun adını söyler ve diğer tarafta karışık olarak duran parçalar arasından aynı meyve resimlerinin olduğu parçaları toplar. Büyük ağaç resminin olduğu karton üzerine parçaları uygun şekilde yerleştirerek ağacı tamamlar.
Ağaca tüm parçalar yerleştirildikten sonra ağaç üzerinde kaç meyve olduğunu saptamak için oyuncu meyveleri sayar ve sayısını söyler.
Daha sonra meyve sayısını ifade eden rakamı, rakamların olduğu kartların arasından bulur ve istediği uygun boşluğa yerleştirir.
Ardından o rakamı ifade eden parmak resimlerinin olduğu kartı bulur ve kalan boşluğa da o kartı yerleştirir.
Bunu başardığında oyun sırası diğer oyuncuya geçerek oyun devam eder.
Yapamayan ya da yanlış yapan olursa seçilen tek kart yine ters çevrili olarak diğerlerinin içine, alınan yere konulur ve oyun sırası sonraki oyuncuya geçer.
Sonraki oyuncu oyuna başlamadan önce ağaç üzerindeki parçalar çıkartılarak başarı ile tamamlayan oyuncunun önüne konulur.
Eğer oyuncu tamamlayamadı ise kalan tüm parçalar diğer parçaların içerisine karıştırılır.
Oyun tüm meyveler bitinceye kadar devam edebilir. En çok meyve toplayan oyuncu oyunu kazanır.
Oyunun oynanışı sırasında yetişkinler başarılı olamayan oyuncunun nerede başarılı olamadığına dikkat etmeli ve oyuncunun dikkatsizlikten mi yoksa bilmediği için mi yapamadığını takip etmeli.
Eğer bilmiyorsa oyuna devam edilmemeli öncelikle sayı kavramı çocuğa öğretilmeli ve daha sonra öğrenilen kavramı pekiştirmek için bu oyun oynanmalıdır.
 
Oyunun özellikleri :
Oyun 22 cm x 29 cm ölçülerinde parçaların yerleştirileceği bir ana tabla, 55 adet üzerinde meyve resimleri olan(nar, portakal, şeftali, mandalina, limon, kayısı, erik, ayva, armut, elma) parçalar, 10 adet 4.9 cm x 5 cm ölçülerinde üzerinde 1’den 10’a kadar rakamların olduğu kartlar ve 10 adet 6 cm x 6.1 cm ölçülerinde üzerinde 1’den 10’a kadar rakamları elin parmaklarıyla ifade eden el resimleri olan kartlardan oluşmaktadır. 
Yaş Grubu : 5+ 
Oyuncu Sayısı : 1-5 
 
Psikomotor Gelişim: Parçaları doğru yeri bulup yerleştirerek el-göz koordinasyonu gelişir.
Bilişsel Gelişim: Dikkatini toplama, 1’den 10’a kadar olan rakamları ve değerlerini tanıma, ayırt etme, eşleştirme, ilişki kurma ve  problem çözme  becerileri gelişir.
Dil Gelişimi: Sayılar ve meyvelerle oyunu oynarken bilmediği kelimeler varsa yeni kelimeler öğrenir ve kelime hazineleri gelişir. Parçalar ve bitmiş çalışma hakkında konuşurken öğrendiği yeni kelimeleri kullanarak kendisini doğru ifade etme fırsatları bulur. Gelen geri dönüşlerle hatasını fark etme ve düzeltme sonucunda doğru cümleler kurabilme becerisi gelişir.
 
 
 
 
 
Sosyal - Duygusal Gelişim: Bir işi tamamlama, sırasını bekleme alışkanlıklarını kazanır. İşbirliği yaparak oynama becerisi gelişmeye başlar.
Yaş Aralığı
0-6 Ay 6-12 Ay 12-18 ay 18-24 ay 2-3 yaş 3-4 yaş 5-7 yaş
Gelişim Alanları
Dikkat Duygusal Gelişim Zeka Gelişimi Vestibüler Sistem Mantıksal Gelişim Hafıza