Eğlenerek / R / Öğreniyorum
Eğlenerek / R / Öğreniyorum

Lali Yayınları Eğlenerek / R / Öğreniyorum (OM4963)

Fiyat : ₺359,00

Eğlenerek /R/ Öğreniyorum

“Eğlenerek /R/ Öğreniyorum” kitabı, /r/ sesinin doğru üretilmesi ve bu sesin gündelik konuşmada doğru kullanımını sağlamak amacıyla hem okul öncesi dönemde olan ve okuma bilmeyen çocuklara hem de okul çağındaki çocuklara yönelik hazırlandı.

Kitabın başında /r/ sesinin çıkışını gösteren dil-dudak-çene pozisyonlarının önden ve yandan görünümlerine, devamında ise işitsel ayrımlaştırma, ses, hece, sözcük, sözce ve cümle içinde kullanımları ile genelleme çalışmalarına yer verildi.

Okuma bilmeyen çocukların /r/ ve bu sesin sıklıkla karıştırıldığı /l/ ve /y/ seslerini fark edebilmeleri için bu seslere karşılık gelen sembollerden faydalanıldı. Resimler seçilirken karıştırılan seslerin birbiri ile etkileşimi göz önüne alındı. Resimlerin altındaki yazılarda /r/ sesi renklendirildi.

Okul çağındaki çocuklara yönelik olarak yazılı çalışmalara da yer verildi.

Kitapta bir bölüm hafıza, eşleme, tombala, dikkat vb. oyunlara ayrıldı. Çocukların sesi öğrenirken eğlenmeleri ve /r/ sesinin günlük konuşmada kullanımlarının desteklenmesi hedeflendi.

Nasıl kullanılır?

Öncelikle /r/ sesinin doğru üretimi çalışılır. Çocuğa model olunur ve sesin çıkış şekli gösterilir. Bu aşamada kitaptaki sesin çıkışını gösteren resimlerden faydalanılır. Zamanla çocuğun yardımsız sesi üretmesi beklenir. Doğru sesin üretiminden sonra hece, sözcük, sözce ve cümlelerde kullanıma geçilir. /r/ sesi sıklıkla /l/ ve /y/ sesleri ile karıştırıldığından genelleme aşamasına geçmeden önce işitsel ayrımlaştırma çalışmalarının yapılması önerilir.

Neyi geliştirir?

  • /R/ sesinin doğru üretimi
  • /R/ sesinin hece, sözcük ve cümlelerde doğru üretimi
  • /R/ sesinin diğer seslerden ayırt edilmesi
  • /R/ sesinin oyun ve günlük konuşmalarda doğru kullanımı
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR