Lali Yayınları Bir Araya Topla: Ne, Nerede?
Lali Yayınları Bir Araya Topla: Ne, Nerede?

Lali Yayınları Bir Araya Topla: Ne, Nerede? (OM6054)

Fiyat : ₺150,00

“Ne? Nerede?” kartları çocuklara canlı ve cansız varlıkların mekandaki konumunu öğretmek için oluşturulmuştur. 
Yer-yön bildiren kelimeler nesne veya canlıların yerini, birbiriyle olan ilişkisini tanımlar ve dilin anlaşılabilmesinde önem taşır. 

“Ne? Nerede?” kartları çocuklara canlı ve cansız varlıkların mekandaki konumunu öğretmek için oluşturulmuştur. 
Yer-yön bildiren kelimeler nesne veya canlıların yerini, birbiriyle olan ilişkisini tanımlar ve dilin anlaşılabilmesinde önem taşır. Günlük konuşmalar içinde sıklıkla geçen yer edatları anlaşılmadığı taktirde yönergelerin yerine getirilmesi güç olacaktır. Örneğin “dolabın içinde bardakların önünde duran tabağı getir” komutunun anlaşılması için “içinde” ve “önünde” kavramlarının bilinmesi gerekmektedir. Bu oyun çocuklara pek çok örnek yardımıyla yer-yön bildiren kelimelerin öğretilmesini amaçlar.

Kimler kullanabilir?

Çocukların dil gelişimine destek olmak isteyen ebeveynler ve dil-konuşma sorunu yaşayan çocukların aile ve eğitimcileri kullanabilir.

Geliştirdiği alanlar

  • Sözcük dağarcığı
  • İlişki kurma
  • Yer- yön ve mekansal algı
  • Görsel dikkat becerileri

İçindekiler

Arkalı önlü 5 büyük kart
40 adet yuvarlak pul

Nasıl oynanır?

Büyük kartlardan 1 adet seçilir. Yuvarlak pulların tümü resimler yukarı gelecek şekilde masaya dizilir. Büyük kartın üzerinde olan yer-yön bildiren kelime ile aynı pozisyonda olan 4 dört pul diğer 40 pul arasından bulunur. Bulunan kartların üzerindeki yer-yön bildiren kelime yüksek sesle söylenir ve büyük karttaki dairelerin üzerine yerleştirilir. Örneğin “içinde” kartı seçildiğinde “Haydi içinde olan resimleri bulalım” deyip pulların arasından “Kuş kafesin içinde, çocuk çadırın içinde, top kalenin içinde, tavşan yuvanın içinde” resimleri bulunur, büyük karttaki dairelere yerleştirilir. Daha sonra pulların arkası çevrilir. Büyük kartın rengi ile aynı olanlar doğrudur. Aynı olmayanlar doğrularıyla değiştirilir.

* Gelişim seviyesine göre ortadaki pulların sayısı azaltılarak oynanabilir.