Lali Yayınları 5N1K-Neden?
Lali Yayınları 5N1K-Neden?

Lali Yayınları 5N1K-Neden? (OM6066)

Fiyat : ₺95,00

 

5N1K soruları çocukların soruları anlayabilme, konuşulanları anlamlandırma, yerine-zamanına uygun sorular sorabilme ve etkili iletişim başlatabilme becerilerini geliştirir.

Soru sorabilme ve sorulara yanıt vermedeki sorunlar öğrencilerin iletişim gelişimi, sınıf performansı ve okuduklarını anlayabilme becerilerinin gelişiminde de sorunlara neden olur. Ayrıca yazılı dil sözel dil üzerinde temellendiğinden sözel dildeki aksaklıklar yazılı dile de yansıyarak akademik başarısızlığa neden olur (Wilson, 2011).

Hangi amaçla kullanılır?

5N1K-Neden soruları çocukların nedensellikle ilgili bilgi edinmek sorular sorabilmesini ve farklı soruları anlayabilmesini sağlar.

Kimler kullanabilir?

5N1K sorularının gelişimsel ediniliş sırasına göre uygun kart seçilir. 5N1K Neden? sorularıyla çalışılırken önce soruya ait kart konulur ve soru sorulur. (“Neden şurup içmiş?” gibi) Ardından cevap kartı konulur ve yanıt verilir (“Çünkü hasta olmuş”). Çocuk yanıtı tekrar eder.

Çocuk sorulara ait yanıtları öğrenmeye başladığında önce soru kartı konularak soru sorulur (“Neden karnı şişmiş?” gibi) ve en fazla 5 saniye süre beklenerek çocuğun uygun yanıtı vermesi istenir. Çocuk uygun yanıtı verdikten sonra cevap kartı konulur ve geri-bildirim verilir (“Evet çünkü çok yemek yemiş, doğru söyledin” gibi). Çocuk yanıtı veremediyse cevap kartı konulur ve uygun yanıt söylenir. Çocuktan tekrar etmesi beklenir.

Eşleyerek çalışma

Bir tarafa bir soru kartı diğer tarafa alt alta birkaç yanıt kartı konulur. Bir soru sorulur ve çocuk seçenekler arasından doğru kartı seçer ve söyler.

Öğrenilen becerinin genellenmesi

Çocuk bir soruyu anlayıp yanıtları verebilmeye başladıktan sonra günlük yaşamda 5N1K Neden? soruları ve yanıtlarına dikkat çekilir.

Örneğin, “Neden sofrayı hazırlamalıyız?” “Çünkü akşam yemeği yiyeceğiz” gibi cümlelerle çocuğun günlük hayatta neden sorularını anlayıp yanıt verebilmesi sağlanır.